Kurkuma mletá 500g

/

  • Kód produktu: Kurkuma 500g
  • Dostupnosť: Skladom
  • 4,66€ s DPH


Kurkuma mletá 500g

Kurkuma je bežný názov pre ázijsku rastlinu kurkumovníka dlhého. Najznámejší je vo forme žlto-oranžového korenie užívaného predovšetkým v marockých a indických pokrmoch, ktorým dodáva jemnú, aromatickú, ľahko horkastú chuť a žiarivú šafránovú farbu.

Prínosy pre zdravie spočívajú vo vysokej koncentrácii antioxidantov polyfenolov, zvaných kurkuminoidy. Tri štvrtiny z nich sú vo forme kurkumínu, avšak medicínske extrakty sú tak koncentrované, že poskytujú prinajmenšom z 95% čistý kurkumín.

Kurkuma je používaná proti zápalom, na liečbu kožných problémov, k posilneniu imunitné funkcie pečene a tiež k podpore chudnutia. Všetky tieto využitie majú pevnú vedeckú základňu.

 

Ako funguje proti zápalom a bolesti

Hlavné využitie nájde kurkuma pri zmiernení zápalov a bolesti. Kým z krátkodobého hľadiska je zápal priaznivý - upozorní vás, že niečo nie je v poriadku - z dlhodobého hľadiska spôsobuje vytrvalé symptómy napríklad u osteoartrózy, psoriázy alebo ulceróznej kolitídy (chronické ochorenie črevnej sliznice - pozn. Red.). Kurkuma potláča produkciu radu zápalových chemikálií a prináša úľavu napríklad od bolesti kĺbov či psoriázy.

Zvlášť dôležitý je fakt, že kurkuma / kurkumín, môže potlačiť zápalovú chemikáliu zvanú TNF-alfa. Práve molekuly tejto chemikálie sú cieľom nového liečivá známeho ako TNF protilátka, používaného pri liečbe osteoartrózy, zápalov čriev, lupienky a ankylozujúcej spondylitídy (Bechterevova choroba - pozn. Red.). Nielen že sú tieto lieky drahé, ale musí byť aplikované injekčne. Kurkumín k nim predstavuje prírodnú alternatívu.

Niekoľko štúdií naznačuje, že kurkumín je rovnako účinný ako nesteroidné protizápalové lieky (NSA), medzi ktoré patrí napríklad ibuprofen, diclofenac, nurofen či Voltaren. Ako nesteroidné protizápalové lieky, tak kurkumín pracujú na zníženie tvorby zápalových chemikálií. Lieky potom bráni v činnosti dvoma konkrétnom enzýmom, COX-1 a COX-2.

Kurkumín pracuje skrze množstvo bunkových signalizačných ciest, zahŕňajúcich aj enzým COX-2. Každá z nich pritom samostatne znižuje produkciu a činnosť rôznych spúšťačov zápalu. Táto činnosť sa širším záberom má potenciál zmierňovať bolesť a zápal s menšou pravdepodobnosťou vedľajších účinkov.

Ak sa prikláňate k prírodnej medicíne či ste zažili vedľajšie účinky nesteroidných protizápalových liekov, prípadne sa obávate ich vplyvu na žalúdok, obličky, pečeň a kardiovaskulárny systém, potom môže byť kurkumín dobrou alternatívou.

Kurkumín možno tiež užívať spoločne s liekmi proti bolesti na posilnenie ich účinku, v takom prípade potom stačí menšia dávka lieku. Alebo ho možno kombinovať s glukosamínom a chondroitínom k ​​rýchlejšiemu nástupu účinku a dosiahnutie lepších výsledkov.

 

Veľká kurkumínový hádanka - ako ho telo najlepšie vstrebe?

Popri pozitívnych účinkov kurkumy sa odborníci zaoberajú aj ďalšie kľúčovou otázkou, a to, ako ju najlepšie užívať. Zásadným problémom konzumácia kurkumy v strave totiž je, že sa do krvného obehu vstrebe iba 1% obsiahnutého kurkumínu. Je to dané tým, že kurkumín nie je rozpustný vo vode.

Vedci tak prišli s nasledujúcim odporúčaním, ako kurkumu konzumovať, aby sa do tela vstrebalo maximum účinných látok.